Artykuły autora: Sylwia Pawłowska
Psychiczne konsekwencje wypadku komunikacyjnego u dorosłych, dzieci i młodzieży
Wypadek komunikacyjny to nagłe, stresujące zdarzenie, które może pozostawić trwały ślad w psychice osoby w nim uczestniczącej, nawet jeśli fizycznie wyszła z niego bez szwanku.
Zachowania ryzykowne w okresie dorastania
Trzaska drzwiami, płacze bez powodu, nie odzywa się przez cały dzień… Żeby tylko… Dziecko coraz później wraca do domu. Córka miała być u koleżanki, a wcale jej tam nie było. Syn zaczął zamykać swój pokój na klucz. Tymczasem media donoszą o przemocy wśród nieletnich, samobójstwach, zgonach w związku z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, zwanych popularnie […]
Jak rozmawiać z nastolatkami?
Nastoletnia latorośl bywa trudnym rozmówcą, ale stosowanie się w czasie rozmowy do kilku zasad może znacznie podnieść jakość wzajemnych kontaktów, a tym samym przyczynić się do zachowania i pogłębienia więzi rodzinnych.
To, co chroni nastolatków przed zachowaniami ryzykownymi
Czy można zrobić coś, by dorastające dziecko (mówiąc potocznie) „nie narobiło głupot”, których potem będzie żałowało? Możemy wbudować w niestabilny system funkcjonowania nastolatka bezpieczniki, które mają szanse uchronić go przed ryzykownym, nieodpowiedzialnym zachowaniem – to adekwatne poczucie własnej wartości i umiejętność radzenia sobie z emocjami. Fundamentem tych czynników chroniących jest dobra więź z rodzicem.
Co robić, kiedy nastolatek przekracza granice?
Na liście największych zagrożeń okresu dorastania substancje psychoaktywne z pewnością znajdują się na jej szczycie. Jak najlepiej więc zadbać o bezpieczeństwo nastolatka, kiedy wymyka się już spod rodzicielskiej kontroli? Co robić w sytuacji, kiedy przekroczy granicę i spróbuje alkoholu lub narkotyków? Stosowanie kar na tym etapie może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, a wręcz jeszcze bardziej odsunąć nastolatka od rodziców.
Okres dorastania: zdobycze rozwojowe i zadania rozwojowe
Dojrzewanie dziecka przynosi wiele zmian w życiu i nastolatka, i jego rodziców. Zrozumienie tego, co się z nim dzieje, pozwala dorosłym nie tylko umiejętnie wspierać go, ale też ułatwia radzenie sobie z własnym niepokojem czy frustracją.
Rola granic i zasad w relacji z nastolatkiem
Zadajemy sobie często pytania, ile autonomii powinno mieć dziecko. Wraz z dorastaniem zmieniają się przecież jego potrzeby. Staje się coraz bardziej niezależne, musi mieć miejsce na swoje sprawy, na sprawdzanie swoich możliwości. Z drugiej strony cały czas potrzebuje granic, żeby czuć się bezpiecznie, bo nie jest gotowe do podejmowania dorosłego życia.