Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym
Zawodowi kierowcy o swojej pracy
Kierowców autobusów, trolejbusów, motorniczych pytaliśmy o to, jak postrzegają swoją pracę. Czy jest ich pasją? Czy tylko koniecznością?
Zawodowi kierowcy o alkoholu i narkotykach w pracy
Istnieje stosunkowo niewiele badań na temat problemu używania narkotyków przez zawodowych kierowców.
Kilka słów o… nietrzeźwości kierowców w różnym wieku
Mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Wpływ leków psychotropowych na zdolność prowadzenia pojazdów
Prawie 2% Polaków zna kogoś, kto w trakcie ostatnich 12 miesięcy prowadził samochód lub inny pojazd mechaniczny pod wpływem leków zaburzających świadomość.
Prowadzenie pod wpływem narkotyków – marihuana
Używanie narkotyków jest szczególnie niebezpieczne dla osób prowadzących pojazdy. Nie jest prawdą, że po zapaleniu marihuany czy haszyszu można bez większych obaw usiąść za kierownicą lub jechać rowerem – bycie pod wpływem każdej substancji psychoaktywnej zwiększa ryzyko wypadku.
Prowadzenie pod wpływem narkotyków – stymulanty
Stymulanty takie jak amfetamina czy kokaina działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego powodu bywają używane na wszelkiego rodzaju imprezach, począwszy od tych mniejszych domowych, przez kluby, na wielkich festiwalach muzycznych kończąc. Imprezy bywają organizowane w odległych miejscach, z których trzeba potem wrócić. Decyzja o prowadzeniu pojazdu pod wpływem narkotyków, w tym środków o […]
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Choć wydaje się to oczywiste, że uwaga kierowcy podczas prowadzenia powinna być maksymalnie skoncentrowana na drodze, nie zawsze tak jest. Wystarczy sobie przypomnieć z własnego doświadczenia czy obserwacji, jak łatwo może rozpraszać podczas prowadzenia sygnał przychodzącej wiadomości w telefonie. Tymczasem alkohol nie tylko pogarsza koncentrację, ale też wydłuża czas reakcji, zaburza widzenie. Nie dziwi więc […]