Artykuły autora: Marta Komorowska
Jak rozpoznać, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem narkotyków?
Wpływ narkotyków na zachowanie zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, sposobu użycia, dawki, okoliczności, w których jest przyjmowana oraz cech indywidulanych danej osoby.
Co mówić nastolatkom na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych?
Dbanie o bezpieczeństwo młodych ludzi wymaga z jednej strony wprowadzenia do życia rodzinnego jasnych zasad przeciwnych używaniu substancji psychoaktywnych, z drugiej strony, podejmowania rozmów o zagrożeniach związanych z ich używaniem.
Wpływ substancji psychoaktywnych na rozwój nastolatków
Młodzi ludzie po użyciu narkotyków spodziewają się raczej pozytywnych efektów, np. wzmocnienia intensywności doznań i zwiększenia swojej otwartości [1]. Nie myślą o negatywnych konsekwencjach, które mogą spotkać ich następnego dnia czy w przyszłości.
Jakie sygnały wskazują, że nastolatek używa narkotyków?
Każda nietypowa zmiana w funkcjonowaniu dziecka może być sygnałem, że dzieje się z nim coś niedobrego. Czasem drobne zmiany w zachowaniu czy w wyglądzie nastolatka wskazują, że zaczyna próbować narkotyków. Nie jest łatwo to od razu wychwycić, zwłaszcza jeżeli nastolatek zaczyna sięgać po narkotyki okazjonalnie.
Dzieci uczą się przez obserwację
Dziecko lepiej zapamiętuje zachowania rodziców, niż to, co rodzice mówią. Jeżeli rodzic mówi, że coś jest niewłaściwe, ale postępuje w inny sposób, dla dziecka większe znaczenie będzie miało zachowanie mamy czy ojca.
Rola więzi w procesie uczenia się tego, co jest właściwe, a co nie
Zdarza się, że choć tłumaczymy dziecku, jak ma się zachowywać, co jest właściwe, a co nie jest, ono zachowuje się zupełnie inaczej, niż tego oczekujemy. Nie musi to oznaczać, że dziecko nas nie słucha albo robi nam na złość. Małe dziecko np. nie jest w stanie zapamiętać informacji na dłużej, jeśli nie mają one dla […]