Jak rozpoznać, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem narkotyków?
Wpływ narkotyków na zachowanie zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, sposobu użycia, dawki, okoliczności, w których jest przyjmowana oraz cech indywidulanych danej osoby.
Niepokojące sygnały dużo łatwiej jest wychwycić u kogoś, kogo dobrze znamy niż u osób, z którymi stykamy się po raz pierwszy. Jeśli więc ktoś proponuje nam podwiezienie po imprezie, a podejrzewamy, że może być pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków, zapytajmy o to wprost. Zwróćmy również uwagę na to, czy wygląd i zachowanie tej osoby nie wskazują, że jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. Korzystając natomiast z usług prywatnych przewoźników z aplikacji, sprawdzajmy, jakie opinie zebrał kierowca u innych pasażerów.
Sygnały świadczące o użyciu narkotyków
Do typowych objawów po spożyciu narkotyków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy, takich jak amfetamina, kokaina czy ecstasy należą: pobudzenie psychoruchowe, rozszerzone źrenice, drżenie mięśni, potliwość, niepokój i agresja oraz skłonność do ryzykownych zachowań (np.: przekraczania dozwolonej prędkości podczas jazdy, przejeżdżanie na czerwonym świetle). Zobacz nasz spot.
Osoby pod wpływem marihuany mogą być wesołkowate, gadatliwe, następnie pojawia się u nich stan odprężenia oraz senność. Charakterystycznym objawem są zaczerwienione białka oczu. Marihuana może powodować problemy z koordynacją, zaburzenia w orientacji przestrzennej, wyczuwalny jest charakterystyczny słodkawy zapach palonych liści.
Objawy po przyjęciu leków uspokajających i nasennych przypominają te, które pojawiają się w następstwie upojenia alkoholem. Osoba będąca pod wpływem leków staje się apatyczna, spowolniała, senna. Następstwem stosowania tych leków mogą być także wymioty.
Nowe narkotyki tzw. dopalacze dają efekty zbliżone do dotychczas znanych narkotyków. Mogą wywoływać objawy charakterystyczne dla pobudzających, hamujących (uspokajających) i halucynogennych substancji psychoaktywnych. W zależności od tego, jakie substancje zawiera dany „dopalacz” mogą wystąpić gwałtowne zmiany nastroju, pobudzenie psychofizyczne, ale też bełkotliwa mowa, halucynacje, brak kontaktu z otoczeniem, ataki paniki oraz utrata przytomności.
Na obecność w organizmie narkotyków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak opiaty (heroina, morfina) wskazują następujące symptomy: zwężone źrenice, bladość skóry, niepokój, spowolnienie, trudności w podtrzymaniu kontaktu z otoczeniem, nieskładne wypowiedzi, problemy z koordynacją ruchową.
Jakie zachowania na drodze mogą wskazywać, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków?
Alarmujące dla pasażera powinno być wyraźne pobudzenie kierowcy i zbyt szybka jazda oraz łamanie przepisów. Niepokojąca jest także jazda zbyt wolna. Kierowcy będący pod wpływem marihuany próbują czasem kompensować swoje trudności, starają się jechać wolniej niż zwykle, rzadziej wyprzedzają. Zachowania na drodze, które wskazują, że kierowca może być pod wpływem substancji psychoaktywnych to:
- poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni, wjeżdżanie na sąsiadujące pasy jezdni,
- wykonywanie przy skręcaniu bardzo szerokich łuków lub bardzo ostre skręcanie,
- jazda w zbyt wolnym lub zbyt szybkim tempie,
- nagłe zatrzymywanie się bez wyraźnego powodu,
- zmienianie tempa jazdy, nieadekwatnie do sytuacji,
- ignorowanie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej,
- jazda zbyt blisko poprzedzającego pojazdu,
- niewłączanie świateł, nieużywanie kierunkowskazów, niezapinanie pasów, bezpieczeństwa [1].