Im lepsze warunki pogodowe, tym bardziej niebezpiecznie na drodze

Przeczytaj w 2 minuty

Wydawałoby się, że słoneczna pogoda i długi dzień są sprzymierzeńcami kierowców. Statystyki pokazują coś wręcz przeciwnego. Dobre warunki pogodowe zachęcają kierowców do zwiększania prędkości, co wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

To właśnie w wakacje znacznie częściej dochodzi do poważnych w skutkach wypadków drogowych niż w okresie jesienno-zimowym, kiedy to aura wymusza na kierowcach większą ostrożność.

Statystyki policyjne

Analiza statystyk policyjnych z ostatnich pięciu lat prowadzi do wniosku, że do największej liczby wypadków na polskich drogach dochodzi w okresie czerwiec – sierpień. Miesiącem o wzmożonej liczbie wypadków jest również październik. Początek jesieni niesie za sobą pogorszenie warunków atmosferycznych, co może rzutować na pogorszenie bezpieczeństwa na drodze. Z kolei wysokie natężenie wypadków w okresie letnim wiąże się ze zwiększonym ruchem na drodze związanym z wakacjami1. Warto przypomnieć, że najczęstszą przyczyną wypadków w Polsce jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

W miesiącach wakacyjnych ginie na drogach najwięcej ludzi, najwięcej jest również rannych. W 2021 roku w czerwcu zarejestrowano ponaddwukrotnie więcej wypadków na drogach niż w styczniu (odpowiednio: 2610 i 12522). Ponad dwa razy więcej osób zostało rannych, a 77 więcej zabitych3.

Nie tylko pora roku wiąże się z natężeniem wypadkowości, ale i dni tygodnia. Według policyjnych statystyk do największej liczby wypadków dochodzi w weekendy, szczególnie w piątki i w soboty. W 2021 roku co szósty wypadek miał miejsce w piątki. W tych dniach odnotowano najwięcej rannych. Najwięcej osób zginęło natomiast w soboty (co szósta śmiertelna ofiara wypadku)4.

Spożycie alkoholu

Powstawaniu szczególnego zagrożenia na drodze w okresie wakacji sprzyja także picie alkoholu. Rok 2021 nie różnił się pod tym względem od lat wcześniejszych. Do największej liczby wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu doszło w czerwcu i lipcu. Zginęły w nich 54 osoby, a 475 osób zostało rannych5. Najczęściej do wypadków dochodziło w soboty, a więc w dni sprzyjające letnim spotkaniom towarzyskim, imprezom, którym często towarzyszy picie alkoholu. Dla porównania w 2021 roku w środy doszło do 282 wypadków, podczas gdy w soboty – do 506 wypadków6. Zginęło w nich odpowiednio: 47 i 72 osoby7.


Policyjne dane wskazują, że bezpieczeństwo na drodze nie jest tak bardzo zależne od warunków zewnętrznych, jak od naszej postawy i ostrożności jako użytkowników dróg. Uleganie poczuciu, że piękna pogoda i świetna widoczność zapewnią nam bezpieczną drogę, może być, jak się okazuje, złudne. Nawet podczas podróży wakacyjnych nie powinniśmy „wrzucać na luz”. Dotyczy to również używania alkoholu. Warto pamiętać, że alkohol podczas ciepłych czy upalnych dni silniej działa na organizm, co zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem i szkód zdrowotnych.