Artykuły autora: Rafał Dajczer
Jakie konsekwencje prawne ponosi rowerzysta po użyciu środków odurzających?
Podstawową karą za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest mandat. Jego wysokość zależy od tego czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu).
Za prowadzenie po użyciu narkotyków jest się karanym za wykroczenie czy za przestępstwo?
W polskim prawie nie ma przepisów, które w sposób precyzyjny określają, jaka ilość środków odurzających decyduje o tym, czy mamy do czynienia z wykroczeniem, czy z przestępstwem. W przypadku alkoholu przepisy regulują to jednoznacznie: stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest kwalifikowany jako wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo.
Jaką odpowiedzialność prawną ponosi pasażer i osoba powierzająca samochód kierowcy pod wpływem?
Osoba, która decyduje się wsiąść do samochodu, mając świadomość, że jest on prowadzony przez kierowcę pod wpływem narkotyków lub alkoholu i dojdzie do wypadku, w którym zostanie poszkodowana, traci prawo do pełnego odszkodowania.
Narkotyki na drodze – kto ma prawo zatrzymać kierowcę i przeprowadzić badania?
Zgodnie z art. 4 pkt. 26 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii środkiem odurzającym jest substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, w formie czystej lub w formie preparatu, działająca na ośrodkowy układ nerwowy.
Wypadek pod wpływem środków odurzających – jakie grożą za to konsekwencje prawne?
Spowodowanie wypadku przez osobę będącą pod wpływem środków odurzających, w zależności od powstałych w jego wyniku szkód, może pociągać za sobą nie tylko konsekwencje karne dla sprawcy, ale także obciążyć jego rodzinę.