Młodzi ludzie i zachowania ryzykowne
„Rozpraszacze” uwagi kierowcy
Do niebezpiecznych sytuacji na drodze może dochodzić nie tylko w związku ze złym stanem psychofizycznym kierowcy, jego nietrzeźwością czy złymi warunkami jazdy. Dużym problemem mogą być także różne „rozpraszacze” uwagi, a wśród nich – niewłaściwe korzystanie z urządzeń mobilnych i przydrożne reklamy.
Kierujący bez uprawnień
Dużym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego są osoby kierujące pojazdami bez uprawnień. Już samo prowadzenie pojazdów w takiej sytuacji jest nie tylko oczywistym łamaniem prawa, lecz także wyrazem braku odpowiedzialności.
Kilka słów o… nietrzeźwości kierowców w różnym wieku
Mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Kilka słów o… zaletach pomocy psychologicznej
O zaletach pomocy psychologicznej i terapii mówi Barbara Tokarska, terapeutka uzależnień.
Debata oksfordzka „Bez chemii na drodze”
Pedagogów i nauczycieli zapraszamy do korzystania ze scenariusza debaty z uczniami szkół ponadpodstawowych na temat bezpieczeństwa na drodze.
Co mówić nastolatkom na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych?
Dbanie o bezpieczeństwo młodych ludzi wymaga z jednej strony wprowadzenia do życia rodzinnego jasnych zasad przeciwnych używaniu substancji psychoaktywnych, z drugiej strony, podejmowania rozmów o zagrożeniach związanych z ich używaniem.
Zachowania ryzykowne w okresie dorastania
Trzaska drzwiami, płacze bez powodu, nie odzywa się przez cały dzień… Żeby tylko… Dziecko coraz później wraca do domu. Córka miała być u koleżanki, a wcale jej tam nie było. Syn zaczął zamykać swój pokój na klucz. Tymczasem media donoszą o przemocy wśród nieletnich, samobójstwach, zgonach w związku z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, zwanych popularnie […]
Jak rozmawiać z nastolatkami?
Nastoletnia latorośl bywa trudnym rozmówcą, ale stosowanie się w czasie rozmowy do kilku zasad może znacznie podnieść jakość wzajemnych kontaktów, a tym samym przyczynić się do zachowania i pogłębienia więzi rodzinnych.
To, co chroni nastolatków przed zachowaniami ryzykownymi
Czy można zrobić coś, by dorastające dziecko (mówiąc potocznie) „nie narobiło głupot”, których potem będzie żałowało? Możemy wbudować w niestabilny system funkcjonowania nastolatka bezpieczniki, które mają szanse uchronić go przed ryzykownym, nieodpowiedzialnym zachowaniem – to adekwatne poczucie własnej wartości i umiejętność radzenia sobie z emocjami. Fundamentem tych czynników chroniących jest dobra więź z rodzicem.
Wpływ substancji psychoaktywnych na rozwój nastolatków
Młodzi ludzie po użyciu narkotyków spodziewają się raczej pozytywnych efektów, np. wzmocnienia intensywności doznań i zwiększenia swojej otwartości [1]. Nie myślą o negatywnych konsekwencjach, które mogą spotkać ich następnego dnia czy w przyszłości.
Jakie sygnały wskazują, że nastolatek używa narkotyków?
Każda nietypowa zmiana w funkcjonowaniu dziecka może być sygnałem, że dzieje się z nim coś niedobrego. Czasem drobne zmiany w zachowaniu czy w wyglądzie nastolatka wskazują, że zaczyna próbować narkotyków. Nie jest łatwo to od razu wychwycić, zwłaszcza jeżeli nastolatek zaczyna sięgać po narkotyki okazjonalnie.
Oczekiwania wobec narkotyków a ryzyko
Mimo świadomości ryzyka, jakie jest związane z używaniem narkotyków, niektórzy ludzie sięgają po takie substancje. Choć powszechnie wiadomo, że prowadzenie pojazdu pod wpływem czy wsiadanie do pojazdu prowadzonego przez osobę po użyciu substancji psychoaktywnych grozi licznymi konsekwencjami, to jednak są osoby, które się na to decydują. Czy to znaczy, że nie zależy im na swoim […]