Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym
Zawodowi kierowcy o swojej pracy
Kierowców autobusów, trolejbusów, motorniczych pytaliśmy o to, jak postrzegają swoją pracę. Czy jest ich pasją? Czy tylko koniecznością?
Zawodowi kierowcy o alkoholu i narkotykach w pracy
Istnieje stosunkowo niewiele badań na temat problemu używania narkotyków przez zawodowych kierowców.
Kilka słów o… negatywnym wpływie alkoholu, amfetaminy i marihuany na kierowców
Temat negatywnego wpływu alkoholu, amfetaminy i marihuany na kierowców omawia lekarz – Anna Tuszyńska
Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym w dobie pandemii
Lockdown, spowodowany epidemią COVID-19, w 2020 roku sprawił, że wiele z dawnych spotkań twarzą w twarz zostało zastąpionych przez kontakty zapośredniczone przez Internet.
Kilka słów o… nietrzeźwości kierowców w różnym wieku
Mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Kilka słów o… kampanii i wynikach badań z 2020 r.
Wybrane wyniki badań z 2020 r. na temat kampanii „Bez chemii na drodze” i zagadnień, których dotyczy, omawia Artur Malczewski – kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Kilka słów o… mitach na temat alkoholu i narkotyków
Mity na temat alkoholu i narkotyków weryfikuje Barbara Tokarska, terapeutka uzależnień.
Informacje o działaniu leków – ważna wiedza dla kierowców
Na sprawność kierowców w prowadzeniu pojazdów wpływa wiele czynników. Należą do nich, przede wszystkim, ogólny stan zdrowia, stopień wyszkolenia, zdolność oceny sytuacji na drodze, samopoczucie psychiczne i fizyczne danego dnia.
Ryzyko używania narkotyków przez zawodowych kierowców
Niewiele badań obrazuje zjawisko używania substancji psychoaktywnych przez kierowców zawodowych, w tym m.in. kierowców samochodów ciężarowych lub publicznych środków transportu.
Wpływ leków psychotropowych na zdolność prowadzenia pojazdów
Prawie 2% Polaków zna kogoś, kto w trakcie ostatnich 12 miesięcy prowadził samochód lub inny pojazd mechaniczny pod wpływem leków zaburzających świadomość.
Jak rozpoznać, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem narkotyków?
Wpływ narkotyków na zachowanie zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, sposobu użycia, dawki, okoliczności, w których jest przyjmowana oraz cech indywidulanych danej osoby.
Wpływ leków bez recepty na prowadzenie pojazdów
Na rynku dostępne są leki wydawane bez zalecenia lekarza, które poza działaniem leczniczym mają również właściwości pobudzające i euforyzujące. Nie pozostaje to bez wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów. W związku z tym, że są to leki dostępne bez recepty, niekiedy znane od lat, można ulec złudnemu przekonaniu, że ich używanie jest bezpieczne. Przyjmowanie niektórych z […]
Prowadzenie pod wpływem opioidów
Doskonale wiemy, że prowadzenie pojazdów po alkoholu czy narkotykach jest niebezpieczne i prawnie karalne. Nie zawsze jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, że również silne środki przeciwbólowe takie jak leki opioidowe mogą nie tyko znacznie pogorszyć naszą koncentrację, spowolnić procesy myślenia, szybkość reakcji na drodze, ale i wpędzić nas w kłopoty z prawem.
Prowadzenie pod wpływem narkotyków – marihuana
Używanie narkotyków jest szczególnie niebezpieczne dla osób prowadzących pojazdy. Nie jest prawdą, że po zapaleniu marihuany czy haszyszu można bez większych obaw usiąść za kierownicą lub jechać rowerem – bycie pod wpływem każdej substancji psychoaktywnej zwiększa ryzyko wypadku.
Używanie alkoholu i narkotyków w ruchu drogowym
W Polsce najbardziej rozpowszechnioną wśród kierowców substancją psychoaktywną jest alkohol. W dalszej kolejności są to przetwory konopi (marihuana i haszysz) oraz amfetamina. Narastającym problemem są rowerzyści, którzy poruszają się po drogach będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Prowadzenie pod wpływem narkotyków – stymulanty
Stymulanty takie jak amfetamina czy kokaina działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego powodu bywają używane na wszelkiego rodzaju imprezach, począwszy od tych mniejszych domowych, przez kluby, na wielkich festiwalach muzycznych kończąc. Imprezy bywają organizowane w odległych miejscach, z których trzeba potem wrócić. Decyzja o prowadzeniu pojazdu pod wpływem narkotyków, w tym środków o […]
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Choć wydaje się to oczywiste, że uwaga kierowcy podczas prowadzenia powinna być maksymalnie skoncentrowana na drodze, nie zawsze tak jest. Wystarczy sobie przypomnieć z własnego doświadczenia czy obserwacji, jak łatwo może rozpraszać podczas prowadzenia sygnał przychodzącej wiadomości w telefonie. Tymczasem alkohol nie tylko pogarsza koncentrację, ale też wydłuża czas reakcji, zaburza widzenie. Nie dziwi więc […]
Używanie narkotyków wśród młodych ludzi w Polsce
Osiągnięcie pełnoletności umożliwia uzyskanie szeregu przywilejów, w tym prawa jazdy. Tymczasem jedna trzecia młodych ludzi w wieku 18 – 19 lat ma kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Brak doświadczenia w poruszaniu się na drodze połączony z używaniem substancji psychoaktywnych, które upośledzają zdolność do kierowania pojazdami, może być katastrofalny w skutkach.