Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym
Zawodowi kierowcy o swojej pracy
Kierowców autobusów, trolejbusów, motorniczych pytaliśmy o to, jak postrzegają swoją pracę. Czy jest ich pasją? Czy tylko koniecznością?
Zawodowi kierowcy o alkoholu i narkotykach w pracy
Istnieje stosunkowo niewiele badań na temat problemu używania narkotyków przez zawodowych kierowców.
Im lepsze warunki pogodowe, tym bardziej niebezpiecznie na drodze
Wydawałoby się, że słoneczna pogoda i długi dzień są sprzymierzeńcami kierowców. Statystyki pokazują coś wręcz przeciwnego. Dobre warunki pogodowe zachęcają kierowców do zwiększania prędkości, co wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Stres i jego wpływ na bezpieczeństwo na drodze
Stres i prowadzenie auta? Większość z nas nie spodziewa się, jak bardzo są ze sobą powiązane. Stres jest jednym z czynników, który sprawia, że jesteśmy gorszymi kierowcami. Pogarsza naszą koncentrację. Powoduje, że łatwiej poddajemy się impulsom, a w skrajnych przypadkach nawet podejmujemy nieprzemyślane decyzje, czy stajemy się bardziej skłonni do zachowań ryzykownych.
„Rozpraszacze” uwagi kierowcy
Do niebezpiecznych sytuacji na drodze może dochodzić nie tylko w związku ze złym stanem psychofizycznym kierowcy, jego nietrzeźwością czy złymi warunkami jazdy. Dużym problemem mogą być także różne „rozpraszacze” uwagi, a wśród nich – niewłaściwe korzystanie z urządzeń mobilnych i przydrożne reklamy.
Kierujący bez uprawnień
Dużym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego są osoby kierujące pojazdami bez uprawnień. Już samo prowadzenie pojazdów w takiej sytuacji jest nie tylko oczywistym łamaniem prawa, lecz także wyrazem braku odpowiedzialności.
Lektura dla kierowców (nie tylko) zawodowych
Na stronie https://powstrzymaj.pl została zamieszczona publikacja „Bez ryzyka na drodze”. Broszurę przygotowano przede wszystkim z myślą o kierowcach zawodowych, ale zawarte w niej informacje użyteczne mogą być także dla innych kierowców. Zachęcamy do lektury.
Bezpieczniejsze jednoślady?
Popularności jednośladów towarzyszy niestety wysoka liczba wypadków i ofiar śmiertelnych oraz ciężko rannych.
Kilka słów o… negatywnym wpływie alkoholu, amfetaminy i marihuany na kierowców
Temat negatywnego wpływu alkoholu, amfetaminy i marihuany na kierowców omawia lekarz – Anna Tuszyńska
Kilka słów o… nietrzeźwości kierowców w różnym wieku
Mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Zachowania ryzykowne motocyklistów, cz.2 – Przekraczanie prędkości
Istnieją różne style jazdy motocyklem. Niektórzy kierujący, szukający mocnych wrażeń, przekraczają dozwoloną prędkość, a tym samym narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na utratę zdrowia lub życia.
Zachowania ryzykowne motocyklistów, cz.1 – Jazda pod wpływem alkoholu, bez kasku, sprawdzanie smartfonów
Motocykliści, bardziej niż kierowcy samochodów, narażeni są na ryzyko i poważne konsekwencje wypadków drogowych.
Pierwsza zima za kierownicą… Młody kierowco, nie ryzykuj, przygotuj się!
Kierowanie pojazdem w trakcie zimy wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności, umiejętności i odpowiedniego przygotowania. Miesiące zimowe mogą być bowiem trudne, szczególnie dla „świeżo upieczonego” kierowcy.
Kilka słów o… ryzyku braku trzeźwości na drodze
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mówi o ryzyku braku trzeźwości na drodze.
Niektóre przyczyny agresywnych zachowań kierowców
Zapewne wielu uczestników ruchu drogowego zetknęło się z problemem agresji na drodze. Zachowania agresywne kierowców mogą przybierać różne formy.
„Bezpieczne” i „niebezpieczne” wartości kierowców
Wartości, jakimi się kierujemy, mają wpływ na dokonywane przez nas wybory i preferowane działania. Nie zawsze o tym myślimy, ale wartości regulują nasze życie w odniesieniu do wielu sfer, także do tego, jak zachowujemy się prowadząc samochód.
Upały czynnikiem ryzyka wypadków
Upały, które docierają latem do Polski, dają się wszystkim we znaki. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia nie tylko osób starszych czy chorych. Pogarszają również samopoczucie psychiczne i fizyczne ludzi cieszących się dobrą kondycją, ponieważ mogą wprowadzać organizm w stan tzw. stresu termicznego.
Psychiczne konsekwencje wypadku komunikacyjnego u dorosłych, dzieci i młodzieży
Wypadek komunikacyjny to nagłe, stresujące zdarzenie, które może pozostawić trwały ślad w psychice osoby w nim uczestniczącej, nawet jeśli fizycznie wyszła z niego bez szwanku.
Ryzykowna jazda
„Dochodziła 1:30, gdy policjanci (…) zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę (…). Podczas interwencji funkcjonariusze wyczuli wydobywającą się z auta woń marihuany. Nerwowe zachowanie mężczyzny nie pozostawiło złudzeń. (…)
Zmęczenie i senność wśród kierowców zawodowych
Na zmęczenie i senność podczas prowadzenia pojazdów są narażeni zwłaszcza kierowcy pracujący na długich i monotonnych trasach.
Mikrosen – zagrożenie na drodze powodowane przez zmęczonych i sennych kierowców
Ziewanie, nasilające się mruganie i poczucie ciężkości powiek to sygnały zmęczenia pojawiającego się podczas prowadzenia pojazdu. Nie można tych objawów ignorować.